Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Celodnevni program u bašti
PIKNIK U MAU
Nedelja, 15. septembar, 12-20 časova - ODLOŽENO!
Piknik je gradski događaj koji se održava već devet godina zaredom. Mnogima je postao tradicija i letnji ritual kojem se redovno vraćaju. Ali, Piknik nije samo to – on je i mesto na kom se svi ljudi, različiti po godinama, inspiracijama i životnim pričama, okupljaju sa istim ciljem: da se vrate jednostavnosti življenja u svom gradu i provođenju vremena u prirodi i društvu, daleko od briga i užarenog asfalta.
Za sve posetioce Piknika, MAU je pripremio besplatan program:
- 16:00: Stručno vođenje kroz tematsku izložbu „Zdravko Pečar – Autoportreti“
- 17:00: Kreativna radionica za decu „Pišem ti pismo“.
DANI EVROPSKE BAŠTINE
Septembar 2024.
Dani evropske baštine 2024. godine održavaju se pod nazivom „Rute, mreže i veze“.
Ova tema je prilika da ponovo putujemo putevima i stazama istorije i da otkrijemo šta od njih danas možemo naučiti.
Programi koji se održavaju u MAU u okviru manifestacije „DEB 2024” su besplatni
Za radionice je obavezno prijavljivanje putem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Opširnije...
Delegacija MAU počasni gost manifestacije obeležavanja Nacionalnog dana boraca u Alžiru
NOVI PROGRAMI KULTURNE SARADNJE IZMEĐU SRBIJE I ALŽIRA
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana boraca revolucije u Alžiru, ministar za boračka pitanja Laid Rebiga priredio je srdačan prijem za dr Mariju Aleksić, direktorku Muzeja afričke umetnosti u Beogradu, čija je poseta Alžiru organizovana sa ciljem jačanja partnerskih odnosa i saradnje između dve zemlje u oblasti kulture.
Na sastanku su razmotrene mogućnosti uspostavljanja saradnje između alžirskog Nacionalnog muzeja mudžahida i beogradskog Muzeja afričke umetnosti i sprovođenje niza projekata vezanih za zajedničko pamćenje, razmenu iskustava u muzejskom menadžmentu, organizacija stručnih poseta radi upoznavanja sa različitim savremenim muzejskim praksama i tehnologijama, kao i priprema posebnog programa za proslavu 70 godina od izbijanja Alžirske revolucije.
Opširnije...
BOJE AFRIKE – KREATIVNE RADIONICE I IZLOŽBA RADOVA
Dva puta godišnje, tokom letnjeg i zimskog raspusta, MAU organizuje poseban program – petodnevni mini-kurs za srednjoškolce na kojem se mladi kroz predavanje i praktičan rad upoznaju sa različitim tehnikama izrade tradicionalnih afričkih predmeta i riznicom motiva koji potiču sa afričkog kulturnog podneblja.
U okviru ovogodišnjeg letnjeg programa „Boje Afrike“ srednjoškolci su imali priliku da pohađaju kurs keramike i grafike kao i da – u završnom delu programa – zajedno sa kustosima Muzeja kreiraju izložbu na kojoj su predstavljeni njihovi umetnički radovi.
Svečano otvaranje izložbe i dodela potvrda i nagrada za najuspešnije održani su u nedelju, 1. septembra 2024, u 14 časova. Izložba radova srednjoškolaca „Boje Afrike“ svedoči o kreativnosti, veštini i maštovitosti učesnika mini-kursa keramike i grafike i na njoj je prikazan ceo proces rada od izrade skica, preko ovladavanja različitim tehnikama izrade, do završne obrade, glačanja i bojenja i otisaka na papiru i tekstilu.
Svim učesnicima dodeljene su potvrde o učešću, a nagrade za najbolje radove dobili su: Milka Vidović Sretenović, Marina Milojković i Vuk Milanović.
Izložbu možete pogledati do nedelje, 8. septembra 2024.
Opširnije...
NEDELJA U MAU
Javna vođenja za odrasle i kreativne radionice za decu
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu uzrasta od 6 do 12 godina.
1, 8, 15, 22. i 29. septembra biće organizovana autorska i stručna vođenja za odrasle posetioce kroz izložbu „Zdravko Pečar – (Auto)portreti”, dok će za decu biti priređena kreativna radionica za decu „Pišem ti pismo“.
Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Cena ulaznice: 300 dinara
Opširnije...
ODRŽAN AFRO FESTIVAL
U Muzeju afričke umetnosti u subotu, 29. juna i nedelju, 30. juna održan je Afro festival. Svake godine tokom poslednjeg vikenda u junu, bašta MAU postaje prava košnica u kojoj se okuplja ne samo muzejska publika, već i brojni drugi ljubitelji umetnosti i dobre muzike, turisti, diplomatska zajednica i najšira javnost – mesto upoznavanja, razmene ideja i dobrog raspoloženja podstaknutih otkrivanjem različitih oblika kreativnosti koji dolaze sa afričkog kontinenta.
Bogati plesni i muzički nastupi doprineli su sjajnoj atmosferi Afro festivala kroz plesni nastup Donie Tembe Đurić i muzičke nastupe Dueta Libija, benda Avalski put čiji su članovi afrički studenti u Srbiji, DJ Pena, gitariste Nega Zambe, uz podršku ambasade Brazila u Srbiji, škole bubnjeva Singidundun, kao i velike zvezde Marka Luisa.
Kao i svake godine, u okviru Afro festivala organizovan je Bazar, prodajna izložba koja nudi posetiocima svu raznovrsnost umetničkih, zanatskih i suvenirskih predmeta iz najrazličitijih krajeva Afrike. U saradnji sa domaćim umetnicima i kreativcima ponudili smo probranu ponudu nakita, tekstila, odevnih predmeta i aksesoara inspirisanih afričkim motivima i dizajnom.
Opširnije...
Rezultati devetog Likovnog konkursa MAU za decu i mlade
Zadovoljstvo nam je da vas obavestimo o rezultatima devetog Likovnog konkursa Muzeja afričke umetnosti (MAU) koji je organizovan sa temom „Impresije o Africi“.
Na konkursu, koji je trajao od 1. aprila do 7. juna 2024. godine, učestvovalo je više od sedam stotina dece i mladih, od predškolskog uzrasta do IV razreda srednje škole.
Najbolje radove izabrao je žiri u sastavu: Milica Josimov, konzervatorka, Marija Miloš, viša kustoskinja, i Aleksandra Gačić, kustoskinja. Za stariju starosnu kategoriju učesnika odlučeno je da se proglase dva ravnopravna treća mesta.
Opširnije...
Tematska izložba
Zdravko Pečar │ (AUTO)PORTRETI
Otvaranje: subota, 25. maj 2024, u 13 časova
Na otvaranju su govorili: prof. dr Milan Ristović i autor izložbe doc. dr Nemanja Radonjić
Urednici kataloga i kustosi izložbe:
dr Nemanja Radonjić, Emilia Epštajn, Ana Knežević
Izložbom „Zdravko Pečar – (AUTO)PORTRETI” pokušali smo da iz nekoliko perspektiva prikažemo kaleidoskopsku ličnost Zdravka Pečara, odnosno njegov život i sve što je ostavio za sobom, u formi poliptiha: kroz istorijske događaje, duh vremena, revolucionarne godine, diplomatske gestove, istraživačka i istorijska dela, fotografska i štampana svedočanstva, značajnu dokumentaciju, te kroz različite, uvek poletne akcije s katkad ambivalentnim rezultatima i posledicama.
Pristupajući Zdravku Pečaru s izvesne vremenske distance, naročito imajući u vidu specifičnosti jugoslovenskog i nesvrstanog okvira unutar kojeg je on radio, nismo se mogli odupreti osećanju da kroz proces rada na izložbi govorimo o čoveku koji gotovo da je zakoračio u svet fikcije i postao lik iz knjige – protagonista svog života, ali i o čoveku od krvi i mesa koji na neki način i danas aktivno boravi u predelima sećanja.
Opširnije...
MAU ZA SVE, SVI U MAU
Poseban program za starije osobe
U 2024. godini nastavljamo sa programima projekta „MAU za sve, svi u MAU“ kojim se podstiče integracija i aktivno učešće starijih osoba u programima Muzeja.
Svakog prvog četvrtka u mesecu u terminu 10-12 č, kustosi Muzeja su tu da kroz raznovrsne programe približe stalnu postavku, tematske izložbe, različite oblasti afričke umetnosti i kulture, kao i istorijat samog muzeja i njegovu ulogu u našem gradu.
Za starije sugrađane organizovan je dvočasovni program koji uključuje prezentacije, vođenja kroz postavke i kreativne radionice.
Ukoliko želite da se prijavite na neku od radionica, neophodno je da nam pošaljete mejl na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. sa podacima: ime i prezime, kao i termin radionice, ili da nam se javite na fiksni telefon 011/2651-654.
Opširnije...
PREDSTAVLJENI KUSTOSKI TIMOVI 60. OKTOBARSKOG SALONA
Konferencija za štampu povodom 60. Oktobarskog salona (Foto: Tanja Drobnjak)
Ana Knežević i Emilia Epštajn, kustoskinje MAU, deo su jednog od tri odabrana međunarodna tima
U petak, 15. decembra, u Galeriji ARTGET Kulturnog centra Beograda održana je konferencija za medije na kojoj je najavljen 60. Oktobarski salon. Naredno, jubilarno izdanje Oktobarskog salona održaće se od 20. oktobra do 1. decembra 2024. godine u organizaciji Kulturnog centra Beograda, a realizovaće ga tri međunarodna kustoska tima. Uz više beogradskih lokacija, jedan od izložbenih prostora biće i Muzej afričke umetnosti.
Tri različite koncepcije trebalo bi da kroz izložbu i program odgovore kako i do koje mere savremena umetnost nastoji da reflektuje i odgovori na različite izazove i probleme doba u kojem živimo, ali i šta zauzvrat njene unutrašnje krize govore o nama i našem položaju u savremenosti? Šta će doneti dijalog između kustoskih timova i kako različite koncepcije mogu da koegzistiraju?
Opširnije...
Nova veb-prezentacija
DIGITALNI OTISAK MAU
Projekat digitalnog beleženja stalne postavke i celokupnog objekta Muzeja afričke umetnosti vršen je u više faza tokom 2015, 2021. i 2022. godine, a za cilj ima kreiranje tzv. digitalnog otiska kao vida zaštite kulturnog nasleđa. U susret najavljenoj rekonstrukciji Muzeja, želeli smo da – mapiranjem svih relevantnih podataka – trajno dokumentujemo izgled prvobitnog arhitektonskog zdanja i koncept prve stalne postavke MAU. Beleženjem prostora i postavke Muzeja putem najsavremenije tehnologije i prevođenjem dobijenih podataka u digitalni otisak, osiguraće se njihova trajna dostupnost svim budućim istraživačima i zainteresovanim pojedincima, čak i kada oni ne budu više postojali u ovom obliku.
Pozivamo vas da aktivno pretražite našu novu veb-prezentaciju www.otisak.mau.rs. Uživajte u panoramskim virtuelnim šetnjama kroz muzej, obiđite stalnu postavku, muzejsku baštu ili murale oslikane na fasadi, istražite mnogobrojne sadržaje o izloženim eksponatima i putevima njihovog kolekcioniranja. Vratite se u 1977. godinu i pročitajte kako je u tadašnjoj štampi opisana atmosfera na otvaranju ovog trajnog simbola vremena nesvrstanih – muzeja koji je stvorilo prijateljstvo i iskrena ljubav prema narodima Afrike i oduševljenje za snagu njihovog umetničkog izraza.
Opširnije...
Prvo audio-izdanje MAU
„TEGOVI ZA MERENJE ZLATNOG PRAHA NARODA AKAN"
U cilju daljeg unapređenja pristupačnosti muzejskih sadržaja svim posetiocima, MAU je pripremio i svoje prvo zvučno izdanje. Promocija audio-publikacije „Tegovi za merenje zlatnog praha naroda Akan“ autorke Marije Miloš održana je u subotu, 18. maja 2024. godine. U razgovoru su učestvovali Boris Dončić, urednik u studiju za snimanje audio-knjiga Biblioteke Saveza slepih Srbije, Vladimir Jelenković, narator u Biblioteci Saveza slepih Srbije, Marija Miloš, viša kustoskinja MAU, i Milica Josimov, autorka projekta i konzervatorka MAU.
Poznato je da se audio-publikacije koriste kao sredstvo za učenje, posebno kod slepih i slabovidih osoba, ali i kao vid zabave i relaksacije, u toku vožnje ili obavljanja drugih aktivnosti. Kako bismo muzejsku izdavačku delatnost približili i učinili dostupnom svima, audio-publikaciju možete besplatno slušati ovde.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi naših izložbenih kataloga koji su dostupni na sajtu Muzeja.
Muzej afričke umetnosti u Beogradu postao ustanova nacionalnog značaja
Na predlog Ministarstva kulture, Vlada Srbije donela je odluku o prenosu osnivačkih prava nad Muzejom afričke umetnosti sa grada Beograda na Republiku Srbiju.
Ova po mnogo čemu jedinstvena ustanova otvorena je za javnost 1977. godine nakon zvaničnog darivanja afričke zbirke Pečar gradu Beogradu. U osnovi fonda MAU je poklon zbirka Vede i dr Zdravka Pečara. Pečar je skoro dve decenije bio jugoslovenski ambasador u Maliju i Gani, sa nadležnošću nad susednim afričkim zemljama. Tokom boravka u Africi, Zdravko Pečar i njegova supruga Veda Zagorac posvećeno i informisano su gradili zbirku afričke umetnosti čiju osnovnu koncepciju Beograđani i dan danas mogu da posvedoče na stalnoj postavci Muzeja. Više nego relikt iz prošlosti, u pitanju je trajno svedočanstvo o odnosima, građenju veza i pokušaju kreiranja jedne drugačije slike o Africi. Imajući već tada u vidu kolonijalnu istoriju zapadnjačkog načina kolekcioniranja afričke umetnosti, odnosno, svesni neophodnosti kreiranja jednog drugačijeg muzeja – dinamičnog kulturnog centra i mesta razmene znanja i druženja – i sami osnivači, a potom i muzejski kustosi su se trudili da kroz izložbe i različite edukativne programe razviju među stanovnicima Beograda, Srbije i njihovih posetilaca ljubav prema tradicionalnoj i savremenoj afričkoj umetnosti.
Opširnije...
MAU predstavlja novi vizuelni identitet
Rešenje novog vizuelnog identiteta Muzeja afričke umetnosti (MAU) zasniva se na jednostavnoj i prepoznatljivoj, svedenoj geometrijskoj formi i šari koja je veoma prisutna u umetnostima zemalja Afrike, ali se može videti i u dizajnerskom rešenju prve muzejske stalne postavke. U pitanju je motiv cik-cak linije koja simbolizuje ritam, kretanje i tok života. Istovremeno u nemirnom ritmu i kontinuitetu, minimalistički, a opet moderna, dinamična cik-cak linija povezuje prošlo i buduće vreme i poziva na aktivno učešće.
Reflektujući misiju Muzeja i nastavljajući prethodno ustanovljene prakse, novim identitetom istovremeno upućujemo poziv na igru, uključivanje, učestvovanje, kao i dijalog, preplet ideja, iskustava i saznanja. Iz ovog motiva izvedena je tipografija akronima Muzeja afričke umetnosti, ujedno i novi prepoznatljiv, lako primenljiv i pamtljiv znak sačinjen od tri slova – MAU, što je naziv koji je u široj javnosti već uveliko prihvaćen i odomaćen.
Opširnije...