TRADICIONALNE POZORIŠNE LUTKE MALIJA
Iz zbirke Andreja Jerovšeka i zbirke Muzeja afričke umetnosti
Kustoskinja izložbe: Marija Miloš
Otvaranje izložbe: 22. april 2021.
Na izložbi Tradicionalne pozorišne lutke Malija – iz zbirke Andreja Jerovšeka i zbirke Muzeja afričke umetnosti predstavljene su lutke karakteristične po svom stilu izrade i animacije za pozorišnu formu koja se tradicionalno izvodi u južnim oblastima Republike Mali, u dolini reke Niger. Kao eksponati na ovoj izložbi, glavne uloge dele pozorišne lutke antilopa sa bubnjarem i plesačima, slon, plejada žutih, crvenih i plavih malih ljudi i Merenkun, velika figura žene sa dva lica. Svedočeći o varijetetu dramskih likova i skulptoralnim odlikama, izložba ujedno otkriva elemente konstrukcije lutaka koji omogućavaju pokret na sceni. Na izložbi su zastupljene zglobne lutke na štapu, od kojih su neke opremljene i koncem za manipulisanje, kao i lutke bez pomičnih delova rezbarene u drvetu. Sa poznavaocima i ljubiteljima lutkarstva i pozorišne igre, i sa svima koje pozivamo ovom izložbom da to postanu, podelićemo odmah još dve tajne glumačkog zanata iz ovog dela Afrike: tradicionalne lutke igraju scene nemog pozorišta, a lutkari ostaju sakriveni u kostimu ili kapteletu, elementu koji ima funkciju pokretne pozornice.
Opširnije...
Sreda, 28. april, od 11 do 13 časova
ONLAJN DOGAĐAJ
NESVRSTANE ISTORIJE KOLEKCIJA: MUZEJ AFRIČKE UMETNOSTI I MUZEJ JUGOSLAVIJE
Govori: Ana Sladojević, teoretičarka umetnosti i medija
Istorijsko nesvrstavanje je ponovo zadobilo vidljivost, posebno tokom poslednje decenije, kroz projekte u domenu umetnosti i teorije. Muzej afričke umetnosti – zbirka Vede i dr Zdravka Pečara, kao i Muzej Jugoslavije, oba u Beogradu, imala su centralnu ulogu u nekima od njih, bilo zbog svojih zbirki, ili simboličkog značaja kao mesta sećanja na ideje antikolonijalizma i solidarnosti. Nedavni, odlučniji pozivi za dekolonizaciju nasleđa širom sveta otvaraju još jednu mogućnost da se vrednosti ovih muzeja promisle i reaktuelizuju. Međutim, oni pred muzeje postavljaju i zadatke sveobuhvatnijeg institucionalnog samo-promišljanja, kao i otvorenog kritičkog pristupa kako prošlim tako i sadašnjim praksama u ovim muzejima, uz uvođenje novih metodologija i umrežavanja.
Opširnije...
Važno obaveštenje
Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Molimo vas da tokom posete nosite masku, dezinfikujete ruke i držite distancu.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Nove rute u okviru šetnji „Kulturna baština Topčidera”
Šetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se svake poslednje subote u mesecu. Tokom aprilske i majske ture, počev od 11 časova, upoznajte „zvezde“ Topčiderske zvezde – Muzej afričke umetnosti, njegovu stalnu i tematsku izložbenu postavku, potom, Legat Petra Lubarde i uzbudljive priče o životu ovog jedinstvenog umetnika ispričane kroz njegov posleratni opus. Nakon toga, upoznaćemo vas i sa životom i radom naše čuvene spisateljice Isidore Sekulić u parku Mala zvezda, pored spomenika koji je podignut u njenu čast. Najzad, novitet u šetnji predstavljaju i skulpture Hajd parka o čijim inspirativnim značenjima možete saznati više u majskom terminu.
Broj mesta je ograničen i prijava učešća obavezna slanjem mejla na: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Cena ulaznice: 500 dinara; ulaznice se kupuju u Muzeju afričke umetnosti pred početak šetnje.
Podsećamo sve učesnike da je nošenje zaštitnih maski obavezno. Takođe, molimo sve učesnike da poštuju propisane mere zaštite tokom trajanja programa.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU sada dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi kataloga Muzeja afričke umetnosti.
Izložbeni katalozi koji pokrivaju period 1973-2001. godine sada su u celosti dostupni na sajtu Muzeja.
Elektronska izdanja pripremile su Marija Miloš, viši kustos MAU, Marijana Strubel i Dragana Ćurčin Marković, saradnice u okviru programa Centra za razvoj karijere UB „BG Praksa“ 2019/2018.
Novo, dopunjeno izdanje audio-vodiča Muzeja afričke umetnosti
Uzimajući u obzir preporučene mere bezbednosti i zaštite tokom trajanja epidemije korona virusa u našoj zemlji, potrudili smo se da svim našim starim, ali i potencijalnim, budućim posetiocima pružimo što više digitalnih sadržaja koje mogu da pretražuju od kuće, usavršavajući postojeća znanja ili upoznavajući se po prvi put sa afričkom umetnošću i kulturom kroz neke od najlepših primeraka afričke umetnosti koji su izloženi na stalnoj postavci ovog beogradskog muzeja.
Novo, dopunjeno izdanje audio-vodiča Muzeja afričke umetnosti sada uključuje priče o 28 predmeta sa naše stalne postavke i to na 4 jezika: srpskom, engleskom, francuskom i italijanskom!
Opširnije...
Gradonačelnik Radojičić najavio rekonstrukciju Muzeja afričke umetnosti
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić 3. oktobra je obišao Muzej afričke umetnosti i tom prilikom najavio rekonstrukciju zgrade Muzeja potvrdivši da je tender za izradu projekta rekonstrukcije raspisan, kao i da će biti okončan u narednih mesec dana.
Gradonačelnik Radojičić je rekao da Grad Beograd ima odgovoran odnos prema kulturi i dodao da su muzeji neobilazan deo kulturne ponude našeg grada.
– Poznato je da broj turista u Beogradu raste iz godine u godinu, što je pored ostalog i dodatni razlog da briga o muzejima bude na najvišem mogućem nivou – rekao je gradonačelnik.
Radojičić je izrazio mišljenje da je Muzej afričke umetnosti jedno od nedovoljno prepoznatih kulturnih blaga Beograda.
Opširnije...