Новембар 2019 – март 2020.
КУЛТУРА ЛОВА – ДОНСО У ТРАДИЦИЈИ БАМАНА
Изложба КУЛТУРА ЛОВА – ДОНСО У ТРАДИЦИЈИ БАМАНА представља организацију, етику, веровања и посебан статус ловаца у друштву на основу избора предмета које су сакупили др Здравко Печар и Веда Загорац у Малију и другим земљама западне Африке током шездесетих и седамдесетих година двадесетог века. Збирка ловачких предмета Здравка Печара представља посебну целину у оквирима колекције Музеја афричке уметности у Београду. Као посебна група предмета, „Афричка ловачка збирка др Здравка Печара“ је била изложена од 1973. до 1983. године у Музеју Међимурја у Чаковцу (Хрватска), његовом родном граду, а 1983. прву пут је представљена на истоименој изложби у Музеју афричке уметности у Београду.
Донсо је традиционални назив за ловца у култури народа Бамана, појам који је подразумевао велико знање појединца о природној средини, њеној флори и фауни, као и изузетну издржљивост, храброст и вештину у лову. Сам Печар, као страствен ловац, посвећено се доказивао и ишао у лов заједно са својим пријатељима из заједнице Бамана у Малију, који су га учили својим традиционалним знањима. Сам Печар именован је највишом ловачком титулом овог народа.
Опширније...
Пратећи програми уметничке интервенције на сталној поставци МАУ
„Незаштићени сведок бр.1: Афродизијак“
Незаштићени сведок бр.1: Афродизијак је истраживачки пројекат три институције - Музеја афричке уметности, Факултета ликовних уметности и Филозофског факултета/Центра за музеологију и херитологију, који реализују две кустоскиње - Јелена Спаић и Ана Кнежевић, један стручни консултант - проф. др Милан Попадић и осам уметника - Милица Ракић, Ана Адамовић, Ирена Келечевић, Ана Вујовић, Ивана Ивковић, Синиша Илић, Милица Јосимов и Саша Ткаченко.
У оквиру пратећих програма у новембру говоримо о концепту уметничке интервенције, Музеју афричке уметности као првој студији случаја, изабраној у оквиру ширег пројекта Незаштићени сведок. Кустоскиње Јелена Спаић и Ана Кнежевић говориће о историји сличних пројеката реализованих на сталној поставци МАУ, као и о уметничким праксама које развијају креативан дијалог са институцијама културе. У оквиру првог новембарског вођења, 17.11. од 11 часова можете сазнати више и о процесу рада, специфичности поставке и начину на који уметнички радови комуницирају са позицијом Музеја афричке уметности некад и сад. Специјални гости другог вођења, 24. новембра од 11 часова су уметници-аутори радова који ће публици представити своју личну перспективу сарадње са МАУ и место ових интервенција у оквиру њихових опуса и поетика.
Опширније...
ШЕТЊЕ „КУЛТУРНА БАШТИНА ТОПЧИДЕРА“ – сваке последње суботе у месецу
„Културна баштина Топчидера” наставља са активним истраживањем непосредног окружења Музеја афричке уметности. У наредним шетњама представљамо вам још једну нову ризницу топчидерског наслеђа.
Бројне виле, летњиковци, уметнички атељеи, али и институције културе налазе се у овом делу Београда. „Културна баштина Топчидера” као специфичан и јединствен пример међуинституционалне сарадње већ две године представља разнолико наслеђе Топчидера.
Током пријатне шетње кроз ову „градску оазу” можете упознати неке од следећих објеката: Музеј афричке уметности, Кућу краља Петра, Кућу легата – Легат Петра Лубарде, Архив Југославије, Јавни акваријум и тропикаријум Београд, Веспа музеј Србија, а од последње августовске суботе и Кућу Олге Јанчић. Како су протекле претходне шетње погледајте на овом линку.
Са вама шетају и причају историчарке уметности Ана Кнежевић, кустоскиња Музеја афричке уметности, и Ивана Затежић, сарадница Куће легата.
Позивамо вас да нам се придружите у шетњи и истраживању културне баштине Топчидера!
Опширније...
SWAHILI • језичке радионице • ЈЕСЕЊИ ЦИКЛУС
Музеј афричке уметности током новембра и децембра организује јесењи циклус радионица свахили језика, намењен одраслима (16+), који воде др Марија Панић и Бенџамин Товет Чемарум.
Музеј афричке уметности расписао је упис полазника на јесењи циклус Swahili - језичких радионица у октобру. Полазници су се уписивали до 30. октобра.
Јесењи циклус радионица траје од 3. новембра до 29. децембра. Радионице су намењене почетницима. Сваки полазник ће на крају циклуса бити оспособљен за основну комуникацију на свахилију.
Опширније...
Током 2019. године – први четвртак у месецу, од 10 до 12 часова
„МАУ за све, сви у МАУ“ – посебан програм за старије особе (улаз бесплатан)
У 2019. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
Опширније...
Градоначелник Радојичић најавио реконструкцију Музеја афричке уметности
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић 3. октобра је обишао Музеј афричке уметности и том приликом најавио реконструкцију зграде Музеја потврдивши да је тендер за израду пројекта реконструкције расписан, као и да ће бити окончан у наредних месец дана.
Градоначелник Радојичић је рекао да Град Београд има одговоран однос према култури и додао да су музеји необилазан део културне понуде нашег града.
– Познато је да број туриста у Београду расте из године у годину, што је поред осталог и додатни разлог да брига о музејима буде на највишем могућем нивоу – рекао је градоначелник.
Радојичић је изразио мишљење да је Музеј афричке уметности једно од недовољно препознатих културних блага Београда.
Опширније...