Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
DANI EVROPSKE BAŠTINE
Septembar 2023.
Dani evropske baštine ove godine biće obeleženi temom „Živo nasleđe“, koja se odnosi na prakse, znanja i veštine koje su se prenosile sa generacije na generaciju, a koje se i danas koriste.
Dani evropske baštine, koji se održavaju svakog septembra, deo su velike evropske manifestacije kojom se nasleđe predstavlja kao zajednička baština evropskih naroda.
I ove godine Muzej učestvuje u Danima evropske baštine sa posebno osmišljenim besplatnim programima. (Gde je naznačeno, prijavljivanje je obavezno.)
Opširnije...
EVROPSKA NOĆ ISTRAŽIVAČA
Program MAU - Kreativna radionica:
IMIGONGO – TRADICIONALNO SLIKARSTVO RUANDE
Petak, 29. septembar, 17–21 h
*Lokacija: TC BIG Fashion, Višnjička 84, Beograd
Imigongo je tradicionalno slikarstvo Ruande, inače prepoznatljivo po geometrijskim motivima poput kružnih i cik-cak linija, kvadrata, romba i sl. ali i po koloritu crne, crvene i bele boje.
Inspirisani procesom umetničke izrade, kao i karakterističnom estetikom imigongo slika, pripremili smo kreativnu radionicu na kojoj ćete imati prilike da se oprobate u iscrtavanju nekih od imigongo motiva. Učesnici radionice imaju zadatak da na papiru, povlačeći liniju flomasterom iz jednog poteza, odnosno bez pauze ili prekidanja, iscrtaju zadate imigongo motive kao što su ngondo („san“), itweka („novac“) i drugi. Crtanje se radi u paru, a da zadatak bude još izazovniji, vreme merimo štopericom!
Zvuči lako, ali saznajte da li je baš tako!
Opširnije...
NEDELJA U MAU
Javna vođenja za odrasle i kreativne radionice za decu
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu uzrasta od 6 do 12 godina.
Tokom septembra biće organizovana stručna vođenja za odrasle posetioce kroz tematsku izložbu „Umetnost, uprkos svemu“, dok će za decu biti priređena kreativna radionica „Imigongo motivi Ruande – ulepšaj svoju fasciklu!“.
Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Cena ulaznice: 300 dinara
Opširnije...
KULTURNA BAŠTINA TOPČIDERA
Šetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se poslednje subote u mesecu i otkrivaju skrivene kutke topčiderskog brda, privatne i javne prostore koje baštine raznoliko nasleđe – istorijsko, kulturno, umetničko, prirodno, kolekcionarsko, itd. Kroz šetnju je moguće upoznati osam lokacija, počev od Muzeja afričke umetnosti, zatim, Arhiva Jugoslavije, Kuće kralja Petra, Legata Petra Lubarde, kuće Olge Jančić, Javni akvarijum i tropikarijum, kao i „baštinu na otvorenom” kakvu čuvaju spomenik Isidori Sekulić i skulpture u Hajd parku.
Tokom ovih šetnji možete čuti više o arhitekturi pomenutih objekata, o svojevrsnom duhu mesta – genius loci koji se kroz istoriju u određenom prostoru razvijao, o čuvenim umetnicima Petru Lubardi i Olgi Jančić, o Zdravku Pečaru i Vedi Zagorac, osnivačima Muzeja afričke umetnosti, o aktivnostima kralja Petra I Karađorđevića i njegovog sina Aleksandra u ovom delu Beograda. Pridružite nam se i saznajte otkud priča o Moši Pijade u Muzeju afričke umetnosti, šta je Petar Lubarda mislio o izradnji Đerdapa, kako je upoznavanje Henrija Mura uticalo na opus Olge Jančić, na koji način je kralj Petar živeo u iznajmljenoj vili trgovca Đorđa Pavlovića i mnoge druge istorijski zanimljive, a savremeno inspirativne priče!
Opširnije...
MAU ZA SVE, SVI U MAU
Poseban program za starije osobe
U 2023. godini nastavljamo sa programima projekta „MAU za sve, svi u MAU“ kojim se podstiče integracija i aktivno učešće starijih osoba u programima Muzeja.
Svakog prvog četvrtka u mesecu u terminu 10-12 č, kustosi Muzeja su tu da kroz raznovrsne programe približe stalnu postavku, tematske izložbe, različite oblasti afričke umetnosti i kulture, kao i istorijat samog muzeja i njegovu ulogu u našem gradu.
Za starije sugrađane organizovan je dvočasovni program koji uključuje prezentacije, vođenja kroz postavke i kreativne radionice.
S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, ograničen je broj učesnika u grupnim programima. Molimo vas da tokom boravka u Muzeju održavate fizičku distancu i nosite zaštitnu masku. Ukoliko želite da se prijavite na neku od radionica, neophodno je da nam pošaljete mejl na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. sa podacima: ime i prezime, kao i termin radionice, ili da nam se javite na fiksni telefon 011/2651-654.
Opširnije...
Nova veb-prezentacija
DIGITALNI OTISAK MAU
Projekat digitalnog beleženja stalne postavke i celokupnog objekta Muzeja afričke umetnosti vršen je u više faza tokom 2015, 2021. i 2022. godine, a za cilj ima kreiranje tzv. digitalnog otiska kao vida zaštite kulturnog nasleđa. U susret najavljenoj rekonstrukciji Muzeja, želeli smo da – mapiranjem svih relevantnih podataka – trajno dokumentujemo izgled prvobitnog arhitektonskog zdanja i koncept prve stalne postavke MAU. Beleženjem prostora i postavke Muzeja putem najsavremenije tehnologije i prevođenjem dobijenih podataka u digitalni otisak, osiguraće se njihova trajna dostupnost svim budućim istraživačima i zainteresovanim pojedincima, čak i kada oni ne budu više postojali u ovom obliku.
Pozivamo vas da aktivno pretražite našu novu veb-prezentaciju www.otisak.mau.rs. Uživajte u panoramskim virtuelnim šetnjama kroz muzej, obiđite stalnu postavku, muzejsku baštu ili murale oslikane na fasadi, istražite mnogobrojne sadržaje o izloženim eksponatima i putevima njihovog kolekcioniranja. Vratite se u 1977. godinu i pročitajte kako je u tadašnjoj štampi opisana atmosfera na otvaranju ovog trajnog simbola vremena nesvrstanih – muzeja koji je stvorilo prijateljstvo i iskrena ljubav prema narodima Afrike i oduševljenje za snagu njihovog umetničkog izraza.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi naših izložbenih kataloga koji su dostupni na sajtu Muzeja.
Muzej afričke umetnosti u Beogradu postao ustanova nacionalnog značaja
Na predlog Ministarstva kulture, Vlada Srbije donela je odluku o prenosu osnivačkih prava nad Muzejom afričke umetnosti sa grada Beograda na Republiku Srbiju.
Ova po mnogo čemu jedinstvena ustanova otvorena je za javnost 1977. godine nakon zvaničnog darivanja afričke zbirke Pečar gradu Beogradu. U osnovi fonda MAU je poklon zbirka Vede i dr Zdravka Pečara. Pečar je skoro dve decenije bio jugoslovenski ambasador u Maliju i Gani, sa nadležnošću nad susednim afričkim zemljama. Tokom boravka u Africi, Zdravko Pečar i njegova supruga Veda Zagorac posvećeno i informisano su gradili zbirku afričke umetnosti čiju osnovnu koncepciju Beograđani i dan danas mogu da posvedoče na stalnoj postavci Muzeja. Više nego relikt iz prošlosti, u pitanju je trajno svedočanstvo o odnosima, građenju veza i pokušaju kreiranja jedne drugačije slike o Africi. Imajući već tada u vidu kolonijalnu istoriju zapadnjačkog načina kolekcioniranja afričke umetnosti, odnosno, svesni neophodnosti kreiranja jednog drugačijeg muzeja – dinamičnog kulturnog centra i mesta razmene znanja i druženja – i sami osnivači, a potom i muzejski kustosi su se trudili da kroz izložbe i različite edukativne programe razviju među stanovnicima Beograda, Srbije i njihovih posetilaca ljubav prema tradicionalnoj i savremenoj afričkoj umetnosti.
Opširnije...
MAU predstavlja novi vizuelni identitet
Rešenje novog vizuelnog identiteta Muzeja afričke umetnosti (MAU) zasniva se na jednostavnoj i prepoznatljivoj, svedenoj geometrijskoj formi i šari koja je veoma prisutna u umetnostima zemalja Afrike, ali se može videti i u dizajnerskom rešenju prve muzejske stalne postavke. U pitanju je motiv cik-cak linije koja simbolizuje ritam, kretanje i tok života. Istovremeno u nemirnom ritmu i kontinuitetu, minimalistički, a opet moderna, dinamična cik-cak linija povezuje prošlo i buduće vreme i poziva na aktivno učešće.
Reflektujući misiju Muzeja i nastavljajući prethodno ustanovljene prakse, novim identitetom istovremeno upućujemo poziv na igru, uključivanje, učestvovanje, kao i dijalog, preplet ideja, iskustava i saznanja. Iz ovog motiva izvedena je tipografija akronima Muzeja afričke umetnosti, ujedno i novi prepoznatljiv, lako primenljiv i pamtljiv znak sačinjen od tri slova – MAU, što je naziv koji je u široj javnosti već uveliko prihvaćen i odomaćen.
Opširnije...