Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Arhiva

april-juni 2012.
Centar za kulturu Grocka i Muzej afričke umetnosti u Beogradu

gostovanje izložbe

Južno od Sahare - Fotografije Marli Šamir

Četvrtak, 26.04. u 13h otvaranje izložbe u Osnovnoj Školi „Nikola Tesla“ u Vinči
Ponedeljak, 14.05. izložba se premešta u Osnovnu školu „Aleksa Šantić“ u Kaluđerici

Opšti info:

U okviru posebnog programa gostovanja izložbi Muzeja afričke umetnosti u alternativnim gradskim prostorima, a u saradnji sa Centrom za kulturu Grocka, u periodu od aprila do juna 2012. godine, biće predstavljena izložba „Južno od Sahare: fotografije Marli Šamir“. Izložba će prvo biti otvorena u Osnovnoj školi „Nikola Tesla“ u Vinči, a zatim i u Osnovnoj školi „Aleksa Šantić“ u Kaluđerici. Ovim putem Muzej želi da pored stalne postavke i tematskih izložbi u matičnoj zgradi, ukaže na edukativni potencijal svojih zbirki i učini ih dostupnim i stimulativnim za najširu javnost, a posebno đake osnovnih i srednjih škola.

Izložba je nastala u saradnji Muzeja afričke umetnosti sa Centrom za kulturu Grocka, a uz podršku opštine Savski venac.

O izložbi:

Zahvaljujući angažovanju gospodina Dragoljuba Najmana, jugoslovenskog ambasadora pri UNESCO-u, Muzej afričke umetnosti je od Međunarodnog fonda za razvoj kulture UNESCO-a dobio na poklon dragocenu kolekciju originalnih umetničko-dokumentarnih fotografija o Africi, eminentne izraelske fotografkinje Marli Šamir. Kolekcija je poklonjena 1980. godine kada je priređena i prva izložba pod nazivom „Južno od Sahare“, povodom zasedanja 21. Generalne konferencije UNESCO-a u Beogradu. Izložba je imala izuzetnu recepciju kulturne javnosti Beograda, ali i učesnika Konferencije i samog predsednika UNESCO-a, gospodina Amadu Mahtar M’Bo-a.

Snimljene u crno-beloj tehnici fotografije na izuzetan način prikazuju jedan deo afričkog kontinenta: Sahel, sa svim njegovim specifičnim geografskim, istorijskim, demografskim i kulturnim obeležjima. Tokom boravka u ovom delu Afrike, u periodu između 1968. i 1973. godine, Marli Šamir je pasionirano snimala predele, ljude, zemljoradnike, stočare, predmete svakodnevnog i kultnog karaktera. Posebnu pažnju posvetila je snimanju arhitekture, profanih i sakralnih urbanih i seoskih zdanja građenih od blata, specifikuma Sahela. Iz bogate biografije Marli Šamir može se zaključiti da je arhitektura, od samih početaka bavljenja fotografijom, u fokusu njenih interesovanja i njenog umetničkog senzibiliteta. Otuda ne čudi što je i arhitektura Sahela precizno odabrana i što, pored prepoznatljivog umetničkog rukopisa, nosi sve odlike brižljivo zapisanog dokumenta, koji danas, posle četdeset godina, predstavlja izuzetno važan vizuelni podatak ne samo za gradove toga područja, već i za sve potonje istraživače Afrike i afričkog stvaralaštva. Takođe, ne treba zaboraviti ogroman značaj fotografija čija tematika prikazuje animističke obrede koji su praktikovani kod naroda Dogon, Bamana i Malinke.

Fotografije Marli Šamir iz ciklusa „Sahel“ koje se nalaze u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu, predstavljaju jedan od najznačajnijih segmenata muzejskog foto arhiva, jer upravo u protoku vremena i realnih promena na terenu, one postaju sve dragocenija dopuna u proučavanju, eksplikaciji i prezentaciji određenih muzejskih predmeta i regiona iz koga potiču. Takođe, ova kolekcija fotografija, zbog svog neospornog umetničkog i dokumentarnog značaja ima veliku vrednost ne samo za Muzej i region, već i za ukupnu svetsku baštinu.

 

BILTEN - prijava

Prijavite se kako bismo Vas informisali o predstojećím muzejskim programima.

captcha 

Kalendar događaja

Kalendar događaja

Virtuelna tura

Digitalni otisak MAU

Dig(i)MAU

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Audio-vodič

Audio-vodič

Časopis Muzeja

Kako radi MAU

O tome kako i šta (sve) radi MAU, pogledajte u sjajnom prilogu za BRAINZ TV - Naučnu televiziju (novembar 2019.). Govori deo MAU tima: Emilia Epštajn, Milica Josimov, Milica Naumov, Marija Miloš, Ana Knežević.


MAU је član   Balkan Museum Network