PRAKTIKUM
Tematska vođenja kroz stalnu postavku
7. maj – 15. maj 2014.
U saradnji sa Centrom za razvoj karijere Filozofskog fakulteta, Muzej afričke umetnosti organizovao je program prakse za studente završnih godina Filozofskog fakulteta u Beogradu. Studenti su dva meseca vredno radili na svojim temama, kako na sadržajnosti vođenja, tako i interesantnim načinima prezentacije. Svaki student donosi drugačije viđenje stalne postavke Muzeja afričke umetnosti. Studenti će voditi posetioce kroz stalnu postavku i dočarati im Afriku iz 9 različitih perspektiva! Raspored vođenja možete videti na našem sajtu: www.museumofafricanart.org
Program „Praktikum" su osmislile i vodile kustosi MAU: Emilia Epštajn, antropolog i Ivana Vojt, istoričar umetnosti.
Za sve koji dođu na vođenje ulaz je slobodan. Dobro došli!
Predstavljamo Vam poslednja četiri vođenja:
Ponedeljak, 12. maj u 18h
„Koraci ka odrastanju - obredi inicijacije kod naroda Zapadne Afrike“
Ana Nikolić, studentkinja pedagogije
Sazrevanje dece na afričkom kontinentu obeleženo je etapama koje svako dete mora sa uspehom da savlada. Kroz ovo vođenje saznaćemo koja je uloga tajnih društava na tom putu. Šta najavljuje zvuk bubnjeva? Kuda odvodi ples pod maskama u tajnoj šumi? Koja je simbolika ptice Kalao naroda Senufo? Kako misaona igra mankala trasira put odrastanja? Na kraju, otkrićemo kakav status stiču inicirani dečaci i devojčice.
Utorak, 13.maj u 18h
„Razotkrivanje položaja žene u umetnostima Zapadne Afrike“
Aleksandra Stefanović, studentkinja sociologije
Bogata kolekcija Muzeja afričke umetnosti skriva priče o položaju žene u zapadnoj Africi. Ko su one, kakva im je uloga u društvu, kako konkretno društvo procenjuje značaj njihove društvene uloge, za koje su poslove zadužene, a koje ne smeju da rade i kako teče proces socijalizacije, pokušaćemo da otkrijemo iščitavanjem simbolike sa autentičnih predmetima koji pripadaju kulturama naroda Bambara, Dogon, Baga, Dan, Gere, Senufo i Ašanti. Umetnost ovih zajednica koje žive na teritorijama današnjih država Mali, Gvineja, Obala slonovače i Gana otvoriće nam prozor sa pogledom na kompleksne načine na koje muškarci i žene igraju svoje uloge. Ukoliko ste radoznali, pozivamo vas da posetite vođenje kroz postavku 13. maja 2014., gledanu očima žene (studentkinje sociologije), koje će vas podstaći na razmišljanje o sopstvenom rodnom identitetu.
Sreda, 14. maj u 18h
„Zoomorfni motivi u umetnostima Zapadne Afrike: mitologija i ritualna praksa“
Majda Klaužer, studentkinja etnologije i antropologije
U afričkoj umetnosti prepoznajemo različite likovne motive, a motivi životinja su među najčešćim. Majstori-umetnicu su bili inspirisani životinjama u svom okruženju, često im pripisujući izuzetno bogato mitološko značenje. Tematsko vođenje kroz stalnu postavku Muzeja afričke umetnosti pružiće vam odgovore na pitanja: Koje životinje su po predanju prve naselile svet? Čime se lovci brane od šumskih duhova? Koja je životinja simbol tajnog društva Poro? Posetite nas i saznajte ove i mnoge druge zanimljivosti iz tradicije naroda Dogon, Bamana i Senufo, zapadne Afrike.
Četvrtak, 15. maj u 18h
„Ritam života i muzika Zapadne Afrike“
Marija Tešanović, studentkinja istorije umetnosti
Dođite da saznate zašto cela Afrika igra, svira i peva. Da čujete kako telo može da postane muzički instrument i kako doživeti efekat opijata bez korišnjenja istih. Da li je bitnija melodija ili ritam, i koji su muški, a koji ženski instrumenti? Kako nastaju instrumenti, zašto se smatraju svetim i kako putem muzike možemo postati svemoćni... To su samo deo misterije koju ćemo otkriti na ovom vođenju kroz stalnu postavku Muzeja.