PRAKTIKUM
Tematska vođenja kroz stalnu postavku
7. maj – 15. maj 2014
U saradnji sa Centrom za razvoj karijere Filozofskog fakulteta, Muzej afričke umetnosti organizovao je program prakse za studente završnih godina Filozofskog fakulteta u Beogradu. Studenti su dva meseca vredno radili na svojim temama, kako na sadržajnosti vođenja, tako i interesantnim načinima prezentacije. Svaki student donosi drugačije viđenje stalne postavke Muzeja afričke umetnosti. Studenti će voditi posetioce kroz stalnu postavku i dočarati im Afriku iz 9 različitih perspektiva! Raspored vođenja možete videti na našem sajtu: www.museumofafricanart.org
Program „Praktikum" su osmislile i vodile kustosi MAU: Emilia Epštajn, antropolog i Ivana Vojt, istoričar umetnosti.
Za sve koji dođu na vođenje ulaz je slobodan. Dobro došli!
Predstavljamo Vam prvih pet vođenja:
Sreda, 7. maj u 18h
„Pogled na Zapadnu Afriku kroz mitove, religije i rituale“
Bojana Lulić, studentkinja etnologije i antropologije
Prostor zapadne Afrike danas, kao i u prošlosti, predstavlja mozaik religijskih, obrednih i ritualnih praksi. Ples maski koji oživljava mitološke priče, tajna društva, pogrebni rituali, agrarne ceremonije, magijski obredi, poštovanje predaka, i dalje žive, paralelno sa savremenim životom u velikim gradovima. Da li želite da otkrijete kako izgledaju religijski i magijski rituali naroda u zapadnoj Africi? Šta znači ples maski? Šta predstavljaju drvene skulpture? Šta se čuva u antropomorfnim keramičkim ćupovima? Posetite tematsko vođenje kroz stalnu postavku Muzeja afričke umetnosti i zavirite u svet obreda i rituala tajnih društava naroda Dogon i Bambara.
Četvrtak, 8. maj u 18h
„Pričе iz Zаpаdnе Аfrikе”
Stefan Marković, student istorije
Аfrički kоntinеnt оduvеk је biо fаscinаntаn zа strаnе istrаživаčе i mlаdе еntuziјаstе kојi su trаgаli zа znаnjеm i аvаnturоm. Kаkо su narodi zapadne Afrike оbјаšnjаvаli sopstveno pоrеklо i stvаrаnjе svеtа? Kako su mitovi utkani u njihovu istoriju? Zаštо mitоlоgiје nеkih nаrоdа, pоput Dоgоnа, fаscinirајu nаučnikе i danas? To su sаmо nеkа оd pitаnjа nа kоје ćе оvо vоđеnjе pоkušаti dа dȃ оdgоvоr i dа vаm zаgоlicа mаštu i rаdоznаlоst zа dаlјim istrаživаnjеm afričkog kontinenta.
Petak, 9. maj u 18h
„Između dva Zapada – Uticaj afričke umetnosti na umetnost Zapadne Evrope”
Ana Srdić, studentkinja istorije umetnosti
Ovim vođenjem ispitujemo naš doživljaj dva „zapada“ – zapadne Afrike (regiona odakle potiče najveći broj predmeta na stalnoj postavci Muzeja afričke umetnosti) i zapadne Evrope. Pokazaćemo kako je afrička umetnost prešla put od upotrebnog predmeta do umetničkog dela cenjenog zbog svoje lepote i načina izrade, i upoznati se sa načinima na koje je afrička umetnost uticala i inspirisala neke od najvećih umetnika ranog XX veka u Evropi: Modiljanija, Pikasa, Kirhnera, Brankuzija, itd. Kroz kritičko sagledavanje termina primitivno i primitivizam, koristeći se primerima sa stalne postavke, vođenje će preispitati značaj afričke umetnosti za razvoj pretpostavki dominantnih u polju istorije umetnosti na Zapadu.
Subota, 10. maj u 17h
„Kreiranje tradicionalnog afričkog identiteta,
’egzotizam’ i ’primitivizam’ u kontekstu aktuelne muzejske postavke”
Ivana Dimić, studentkinja arheologije
Ukoliko želite saznati nešto više o istorijatu i kontekstu nastanka Muzeja afričke umetnosti u Beogradu i njegovih zbirki u drugoj polovini XX veka, kao i uticaju devetnaestovekovnih ideja na nastanak današnjih muzejskih postavki, o narativima o dalekim „egzotičnim“ narodima, „primitivizmu“ i kreiranju narativa o „drugim“ narodima sa ciljem opravdanja evropocentričnih i kolonijalnih ideja, dobrodošli ste u Muzej afričke umetnosti u subotu, 10. maja, u 17 časova.
Prilikom ovog tematskog vođenja možete preispitati svoje ciljeve i potrebe za upoznavanjem i stupanjem u kontakt sa drugim ljudima, njihovim načinom života i njihovom prošlošću, ali i razviti svoje kritičke sposobnosti posmatranja vizuelnih predstava kojima je čovek XXI veka naročito okružen.
Nedelja, 11. maj u 17h
„Vrednosti tradicionalne muzike i instrumenata Zapadne Afrike”
Milica Kostić, studentkinja sociologije
Život u Africi se ne može zamisliti bez muzike. Pored toga što ispunjava svakodnevni život naroda Afrike, ona ima i ceremonijalnu, religioznu, ritualnu ulogu. Kakva je to muzika? Na kojim instrumentima se izvodi? Kakvi su to rituali u pitanju? Kako to maske pevaju i igraju? Šta se desilo sa tradicionalnom muzikom danas? Na sva ova pitanja pokušaće da vam odgovori Milica Kostić, studentkinja sociologije, a u toku vođenja imaćete prilike i da čujete šarolikost muzičkih ritmova zapadne Afrike.