МАУ

Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Вести и догађаји

 

КУФАМБА – РАДИОНИЦЕ ПЛЕСА ЗА ОДРАСЛЕ

КУФАМБА - Радионице плеса за одраслеМузеј афричке уметности расписује позив за упис полазника на циклус радионица традиционалних плесова Мозамбика – Куфамба.

Плесне радионице су намењене одраслим особама (почетницима), које су заинтересоване да, осим кореографије популарних плесова, сазнају нешто више и о култури ове јужноафричке државе.

Бесплатан промо-час одржаће се у понедељак, 6. маја, од 18 до 19 часова. Због ограниченог броја места, пријаве за присуство промотивном часу су обавезне и шаљу се на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели., до суботе, 4. маја.

Пријава заинтересованих кандидата за упис обавиће се до 10. маја, а радионице ће се одржавати понедељком, од 13. маја до 3. јуна, у термину од 18 до 19 часова.

О радионицама

У културама широм света плес омогућава телесно изражавање личног и колективног идентитета.

Афрички плесови као вид нематеријалног културног наслеђа одржавају традиционалне вредности, али су истовремено и одраз друштвених промена. У Африци постоји на хиљаде врста плесова, који се изводе у бројне сврхе – поводом ритуала намењених светим и религијским праксама (повезивање са култовима предака, отеловљавање духова и натприродних божанстава), али и за обележавање важних догађаја (обреди прелаза, краљевски плесови, итд.) и социјализацију заједнице.

Мозамбик, држава на југу Африке, поседује живописну плесну традицију, специфичну у односу на народ и регион где се практикује. Реч kufamba на xirzonga језику Мозамбика значи „покрет, кружење“ и подсећа нас на то да плес као вид „универзалног језика“ омогућава успостављање културног дијалога и споразумевање људи широм света.

Радионице Куфамба представљају посебну прилику да путем плеса упознате културу Мозамбика и савладате кореографије традиционалних плесова марабента и ксигубу.

Марабента (ориг. Marrabenta) је један од најпопуларнијих плесова Мозамбика. Током 1940-их година плес се изводио у сеоским заједницама јужног Мозамбика, а 1975. године постаје један од главних начина културног отпора против португалског колонијализма. Данас плес изводе жене у разнобојним капулана костимима.

Ксигубу (ориг. Xigubu) је ратнички плес и културна експресија отпора према колонијалној опресији у Мозамбику, али и у другим јужноафричким земљама. Плес се изводи уз звукове бубњева и данас представља национални симбол Мозамбика.

За похађање циклуса радионица плесно искуство је пожељно, али није неопходно – од вас очекујемо само добру вољу и спремност да се препустите динамичним ритмовима Мозамбика!

Информације о плесним радионицама:

Циклус се састоји из четири радионице које ће се одржавати сваког понедељка од 18 до 19 часова, од 13. маја до 3. јуна 2024. године.

Максималан број полазника је десет, а цена курса износи 2.000 динара.

Заинтересовани кандидати треба да пошаљу пријаве на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. до 10. маја са следећим подацима:

  • Име и презиме, година рођења, контакт телефон и мејл,
  • Зашто желите да похађате курс (кратко, до 100 речи).

Након слања пријаве добићете инструкције за уплату, а упис се врши до попуњавања свих места. Полазници треба да дођу у спортској или опуштеној опреми, да понесу једну мараму са собом (приближно 150x50 cm), као и флашицу воде.

Током одржавања радионица, Музеј има право фотографисања и снимања видео-записа програма за музејску архиву, као и за објаве у медијима и на друштвеним мрежама.

О предавачима

Дониа Тембе ЂурићДониа Тембе Ђурић је по професији историчарка и плесачица из Мозамбика која тренутно живи у Србији.

Основне студије историје са специјализацијом друштвене историје завршила је у Мапуту на Едуардо Мондлејн Универзитету.

Плесом и глумом се бави од млађих дана. Дониа је чланица „Милорхоа“, једног од највећих клубова традиционалног плеса у Мозамбику, и сертификовани је плесно-спортски тренер од стране Светске плесне федерације.

Поред афричких традиционалних плесова, има великог искуства у савременом плесу, класичним и латино-америчким плесовима. Освојила је бројна плесна такмичења у Лесоту, Есватинију, Боцвани, Мозамбику и Србији.

 

Александра ГачићАлександра Гачић је кустос-сарадник МАУ. По професији мастер етнолог и антрополог, Александра се већ десет година бави урбаним плесовима (хип-хоп и крамп) у виду такмичења и едукације.

 

БИЛТЕН - пријава

Пријавите се како бисмо Вас информисали о предстојећим музејским програмима.

captcha 

Календар догађаја

Kalendar događaja

Виртуелна тура

Дигитални отисак МАУ

Диг(и)МАУ

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Аудио-водич

Аудио-водич

Дарујте МАУ

Гостујуће изложбе

putujuci mau cir

Часопис Музеја

МАУ препоручује

Privatna arhiva Džuverović

WSSSR

SIVision

Zavod Afriška Vas

Како ради МАУ

О томе како и шта (све) ради МАУ, погледајте у сјајном прилогу за BRAINZ TV - Научну телевизију (новембар 2019.). Говори део МАУ тима: Емилиа Епштајн, Милица Јосимов, Милица Наумов, Марија Милош, Ана Кнежевић.


МАУ је члан   Balkan Museum Network

Музеј афричке уметности је приступачан за све посетиоце

Музеј афричке уметности поседује приступне рампе за инвалидска колица, стазе водиље за лица са оштећењем вида, као и тактилне предмете са аудио-дескрипцијом и потписима на Брајевом писму.

Издвајамо

Часопис Музеја

Časopis Muzeja

Е-Публикације

E-publikacije

Архива