МАУ

Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Вести и догађаји

 

Уторак 14, среда 15. и четвртак 16. новембар 2017. од 18:30 до 19:30

Серија предавања „Свети бикови старог Египта“

Предавач: Ненад Марковић

Простор: Кабинет Здравка Печара, први спрат МАУ

Улаз: слободан

Eгипатска божанства су често представљена у зооморфном облику, делимично или потпуно, те су током историје свог постојања добиле и своје животињске представнике на земљи у складу са врстом која их је представљала (на пример, Хорус као соко, Тот као бабун или ибис, Хнум као ован и слично). Међутим, то није нужно био случај са биковима. Како је бик заузимао централно место у египатској краљевској идеологији од самог почетка египатске цивилизације, не чуди чињеница да су нека од најважнијих божанстава имала своје земаљске инкарнације баш у биковима, идентификованим на основу специфичних физичких карактеристика. Тако је бог-творац Птах, представљан искључиво као мумифорни човек, имао своју инкарнацију у бику по имену Апис у Мемфису, док је бог сунца Ре, углавном приказиван у облику сокола, био заправо отелотворен у бику Мневису у Хелиополису. Исто тако, тебански бог рата Монту, такође познат у облику сокола, био је поштован у облику бика Бухиса у Хермонтису.

Циљ серије од три предавања (уторак 14. – чeтвртaк 16. новембaр 2017) јесте упознавање са начинима на које је бик постао тесно повезан са идеологијом египатске краљевске власти и центар поштовања у неким од најстаријих светилишта током целокупног трајања египатске историје. Предавања ће такође бити фокусирана на историјски развој најважнијих и најбоље посведочених култова – Апис, Мневис, Бухис.

 

Програм предавања:

- Уторак, 14. новембар 2017, у 18:30 – УВОД: КАКО ЈЕ БИК ПОСТАО БОГ

- Среда, 15. новембар 2017, у 18:30 –  АПИС У МЕМФИСУ

- Четвртак, 16. новембар 2017, у 18:30 – МНЕВИС У ХЕЛИОПОЛИСУ И БУХИС У ХЕРМОНТИСУ

 

Ненад Марковић дипломирао је историју на Филозофском факултету у Београду, а тренутно је докторанд на Чешком институту за египтологију (ФФ УК) у Прагу. Остварио је бројна предавања, бавио се дигиталним ископавањима, учествовао у радионицама керамике и на бројним летњим школама и конференцијама у иностранству. Научна интересовања усмерена су ка културној историји древног Египта и Блиског истока, са посебним занимањем за иконографију, епиграфију, папирологију, перцепцију и рецепцију Египта, итд.

БИЛТЕН - пријава

Пријавите се како бисмо Вас информисали о предстојећим музејским програмима.

captcha 

Календар догађаја

Kalendar događaja

Виртуелна тура

Дигитални отисак МАУ

Диг(и)МАУ

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Аудио-водич

Аудио-водич

Дарујте МАУ

Гостујуће изложбе

putujuci mau cir

Часопис Музеја

МАУ препоручује

Privatna arhiva Džuverović

WSSSR

SIVision

Zavod Afriška Vas

Како ради МАУ

О томе како и шта (све) ради МАУ, погледајте у сјајном прилогу за BRAINZ TV - Научну телевизију (новембар 2019.). Говори део МАУ тима: Емилиа Епштајн, Милица Јосимов, Милица Наумов, Марија Милош, Ана Кнежевић.


МАУ је члан   Balkan Museum Network

Музеј афричке уметности је приступачан за све посетиоце

Музеј афричке уметности поседује приступне рампе за инвалидска колица, стазе водиље за лица са оштећењем вида, као и тактилне предмете са аудио-дескрипцијом и потписима на Брајевом писму.

Издвајамо

Часопис Музеја

Časopis Muzeja

Е-Публикације

E-publikacije

Архива